Annotation

HUNTED LIKE ANIMALS is an eye-opening documentary about an ongoing, but unknown, genocide — against the Hmong people in the jungles of Laos. Coerced into joining the CIA’s anti-communist efforts during the Viet Nam war, the Hmong in hiding are still mercilessly hunted, attacked, raped, tortured and killed by the military. Since 2004, the military crackdown on the Hmong has intensified and those who can escape seek refuge in Thailand. In this documentary, the Hmong Lao refugees speak for many thousands of voiceless people still trapped in the jungle, surrounded by Lao and Vietnamese soldiers. Official Selection 2008: Amnesty International Film Festival; Shen Zhou International Film Festival; Tri Continental Film Festival. Received the WorldFest 2008 SILVER REMI Award.
Director: Rebecca Sommer

Anotace

Loveni jako zvěř je oči otvírající dokumentární film o pokračující, ale neznámé, genocidě páchané na lidech kmene Hmong v laoských džunglích. Přinuceni podílet se na protikomunistických aktivitách v průběhu války ve Vietnamu, žijí dnes Hmongové stále v úkrytu lesů. Tam jsou nemilosrdně loveni, napadáni, znásilňováni, mučeni a zabíjeni armádou. Od roku 2004 se se tyto tvrdé zákroky prohloubily a ti, kterým se podařilo utéct se ukrývají jako běženci v Thajsku. V tomto dokumentu hovoří hmongští běženci z Laosu za tisíce nehlasých lidí stále uvězněných v džungly, obklíčeni laoskými a vietnamskými vojáky.

Oficiální výběr 2008: Amnesty International Film Festival; Shen Zhou International Film Festival; Tri Continental Film Festival. Film získal cenu WorldFest 2008 SILVER REMI Award.

Režie: Rebecca Sommer

Film Trailer

Get the Flash Player to see this content.